Evde Kırmızı Şarap En Kolay Şekilde Nasıl Yapılır?

Şarap, kökeni çok eskilere dayanan alkollü bir içecektir. Neolitik dönemden beri var olduğu bilinen bu içki günümüzde de popülerliğini korumaya devam ediyor. Fakat üst üste gelen vergiler sonucunda şarap fiyatları (güncel şarap fiyatlarına buradan ulaşabilrsiniz) da diğer alkollü içecekler ile aynı kaderi paylaşır duruma geldi. Bu durum ise insanları evde kırmızı şarap yapma konusunda cesaretlendirmeye başladı.

Teorik olarak şarap yapımı ise bira gibi diğer alkollü içeceklere nazaran son derece basittir. Maya ve üzüm suyunun fermantasyona izin veren bir ortamda birlikte bulunması şarap yapımı için yeterlidir. İşte bu basitlikten yola çıkarak, bu yazımızda evde kırmızı şarap yapmanın en kolay yolunu göstereceğiz. Bu sayede hem kırmızı şarap fiyatlarını takip etmek zorunda kalmayacaksınız hem de bir şarap experti değilseniz Migros’un şarap reyonu önünde uzun vakitler geçirmenize gerek kalmayacak.

Evde kırmızı şarap yapmak için gerekli malzemeler nelerdir?

kırmızı şarap malzemeleri olan şeker, maya ve şarap bir arada.

Evde içki yapımı denilince aklınıza ilk gelen şey bira olabilir. Ama şarap yapmak bira yapmaktan çok daha kolaydır. Sizin için bulduğumuz bu son derece uygun fiyatlı tarif ile kendiniz evde kırmızı şarap yapabileceksiniz. Aşağıda listelenmiş gerekli malzemeleri son derece kolay bir şekilde marketlerde bulabilirsiniz.

 • 1,5-2 bardak şeker
 • 1 paket maya
 • 1.8 litre üzüm suyu (kırmızı şarap yapmak istiyorsanız mor üzüm suyu alın.  Not: Aldığınız üzümün pastörize olduğuna ve koruyucu içermediğinden emin olun. Korucular mayanızı öldürecektir.

Ev yapımı kırmızı şarap için gerekli ekipmanlar;

evde kırmızı şarap yapmak için gerekli olan ekipmanlar sırasıyla ölçü kabı, huni, balon ve hortum.
 • Ölçü kabı
 • Huni
 • Balon
 • Hortum (şişelemek için)

Evde kırmızı şarap yapmak için izlemeniz gereken adımlar:

iki kadeh kırmızı şarap
 •  ADIM 1: Her şeyi sıcak suda bir güzel yıkayın. Bu adım belki de hata yapma ihtimaliniz olan tek yer. Eğer mayanız kirlenir ve mikrop kaparsa maalesef ev yapımı kırmızı şarabınızı içme şansınız olmayabilir.
 • ADIM 2: Üzüm suyunuzun 1 ila ¾ bardak oranında kadarını dökün. Başta kulağa garip gelebilir ama diğer malzemelerin de sığabilmesi için bu son derece gerekli. 
 • ADIM 3: Üzüm suyunuza 1.5 bardak toz şeker ekleyin. Eğer şarabınızın daha az alkollü olmasını istiyorsanız sadece 1 bardak ekleyebilirsiniz. Fakat alkol oranının daha fazla olmasını istiyorsanız 2 bardak eklemeniz gerekir. Daha sonra kapağını sıkıca kapatın ve iyice çalkalayın. Bu işlemi şekerin iyice çözüldüğünden emin olana kadar ortalama 1 dakika boyunca sürdürün.
3 adet lezzetli kırmızı şarap
 • ADIM 4: Bir paket mayayı ekleyin. Bunu yaparken bir huni kullanmanıza gerek yok fakat isterseniz kullanabilirsiniz. 
 • ADIM 5: Daha sonra 5 dakika bekleyin. Bu süre zarfında mayanız nemlenmeye başlayacaktır. Daha sonra ise 10-15 saniye boyunca tekrar çalkalama işlemini gerçekleştirin. 
 • ADIM 6: Balonu şişenin üstün geçirin. Şişenin üzerinde kapak olmamalı ve balon hava geçişini engellemeli. Daha sonra balonun şişenin üstüne en yakın kısmına 1-2 tane iğne deliği açın.

Balon hava kilidi olarak işlev gösterecektir. İsterseniz direkt bir hava kilidini internet üzerinden satın alabilirsiniz. Bu noktada, bu ufak canlılar içeriye girdiklerinde şekeri yiyerek karbondioksit ve alkol açığa çıkarırlar. Bizim için gerekli olan şey alkol fakat karbondioksitten kurtulmamız gerekir. Eğer kapağı kapatmış olsaydık, şişenin içindeki basınç şişe patlayana kadar ya da karbondioksit mayayı öldürene kadar artardı. 

Peki ya şimdi? Ev yapımı kırmızı şarabınız için bekleme vakti!

mor üzümlerde ve kırmızı şarap

Yakında şarap olmak üzere bekleyen şişenizi alın ve mayanızın sevebileceği tamamen karanlık bir ortama koyun. Bir kaç saat sonra, balonunuzun şişip şişmediğini kontrol edin. Eğer hala şişmediyse hafifce çalkalayabilir ya da biraz daha bekleyebilirsiniz. Eğer balonunuz şişkin görünüyorsa ya da şişmişse şarabınız için doğru yoldasınız demektir. Bundan sonra tek yapmanız gereken şarabınızı karanlık bir odada saklamak. Sonraki haftalarda şarabınızda köpürmeler gerçekleşecek ve biyokimyasal reaksiyonlar oluşacak.

Ev yapımı kırmızı şarabınızı içmek ya da saklamak, seçim sizin

varilin üstünde kırmızı şarap

Bir kaç hafta sonra, maya ölmeye başlayacak ve sonunda karbondioksit üretimi durarak balonun sönmesine sebep olacak. Bu noktada neredeyse işlem tamamlanmış oluyor. Şişenizi sakladığınız yerden çıkartarak mutfağa götürün ve aynı şekilde mi yoksa şişeleyerek mi içeceğinize karar verin.

A- Direkt olarak için

 Bu aşamada şarabınız içilmek için hazır. Bir bardağa dökün ve keyfini çıkarın. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta, en aşağı tabandaki tortuyu içmemeniz. İsterseniz buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz.

B- Ya da şişeleyebilirsiniz

Ev yapımı kırmızı şarap nasıl şişelenir?
kırmızı şarap şişeleme işlemi

Şarabınızı saklamak için koyu renkte şişeleri tercih etmeniz daha iyi bir seçim olacaktır. Bu sayede şarabınızı güneş ışığından koruyabilirsiniz. Eğer koyu renkte bir şişe bulamazsanız herhangi bir cam şişeyi kullanabilirsiniz. Şişeniz, mantarınız ve sakladığınız yerin kombinasyonunda sorun olmadıkça şarap yapımında sorun yaşamazsınız. Şişeleme işlemi yapılmadan önce şişeler güzelce temizlenmelidir. 

Evde yaptığınız kırmızı şarap için mantar kullanımı

şarap mantarları, tıkaçları.

Mantarlar şarabınızı dışarıdaki atmosferden uzak tutar. Nem ve oksijen şarabın çözülmesine sebep olabilir. Mantarlar ise bunu engeller. Mantar kullanımı şarabınızı uzun süre saklamak istiyorsanız önerilmektedir, fakat hobi olarak bu işte iseniz ve çok uzun süre şarabınızı saklamayı düşünmüyorsanız bir kapak da kullanabilirsiniz. Eski şaraplarınızdan kalan mantarları da kullanabilceğinizi hatırlatmakta fayda var.

Şarap şişeleme işlemleri;
şarap içen güzel kız.

Daha önce bahsettiğimiz üzere koyu tonlarda bir şişe seçmeniz daha sağlıklı sonuç verecektir. Seçilen şişenin önce temizlenmesi gerekir. Nem şarabınızı bozabileceği için şişenizin temizledikten sonra kuru olmasına özen gösterin. 

Az bir miktar şarabı şişenizin içine döktükten sonra şişenizi durulayıp kalan ufak miktar şarabı da dökün. Bu sayede kalıntı ve parçalar temizlenmiş olacak. Eğer birden fazla şişeniz varsa ilk döktüğünüz şarabı kullanarak diğer şişelerinizi de durulayabilirsiniz. Şarap şişesini durulamak için kullandığınız şarabı saklamamalı ya da içmemelisiniz.

bardağa dökülen şarap.

Şimdi şişeniz ev yapımı kırmızı şarabınız için hazır. Sıradaki aşama sifonlama dediğimiz şarabın şişeye bir hortum ile aktarılmasıdır. Şarabınızı hazırladığınız şişeye aktarmak için plastik bir hortum kullanmalısınız. Şarabınızı belli bir yüksekliğe koyduktan sonra daha aşağı bir seviyeye boş şişenizi koyun. Daha sonra hortumu diğer ucunu şişenin üzerine doğru tutun. Bunu yaparken dökmemek için  huni kullanabilirsiniz.

Hortumu şarabın içine koyduktan sonra nefesinizle içeriye doğru çekin ve şarap sona yaklaştığında parmağınız ile hortumun çıkışını hava almayacak şekilde kapatın. Daha sonra hortumu yavaşça şişenin içine bırakın. Belli bir süre sona bütün şarabınız tortu ve parçacıklardan arınacak ve son olarak mantar ile şişenizi kapatarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ev yapımı kırmızı şarap ile ilgili uyarılar

şarap içen kadın
 • Eğer balonu çıkardığınızda tiksinç bir koku varsa KESİNLİKLE İÇMEYİN.
 • Eğer balonu çıkardıktan sonra güzel kokuyorsa fakat bir kaç gün sonra beklettiğinizde bu koku bozuluyorsa, İÇMEYİN.

Kırmızı şarabın faydaları nelerdir?

kalp ve şarap

Hayatımızdaki birçok şey gibi kırmızı şarap da azı yarar çoğu zarar lafını doğrular niteliktedir. Her ne kadar kırmızı şarabın sağlığımıza kayde değer bir faydası olup olmadığı tartışılmakta olsa da yapılan araştırmalar günlük olarak belli bir miktar şarap içmenin kalp hastalıklarının da dahil olduğu bir çok hastalığı engellediğini göstermektedir. Ve tabii ki aynı zamanda kırmızı şarabın aşırı tüketimi de sağlığınızın bozulmasına sebep olabilir. Gelin birlikte doğru tüketildiği takdirde kırmızı şarabın faydalarına bakalım.

1- Antioksidan açısından zengindir

Daha koyu renkteki üzümler resveratrol, epikateşin, kateşin ve proantosiyanidinler gibi antioksidanlar açısından zengindir. Bunlar arasındaki resveratrol ve proantosiyanidinler genel olarak sağlığınızı korumakla görevlidirler.

2- Kötü kolesterol seviyenizi düşürür

Kırmızı şarabın, vücudumuzdaki kötü kolesterol seviyesini düşürdüğü bilinen bir gerçektir. Bir araştırmaya göre lif açısından yüksek olan kırmızı tempranillo üzümlerinden yapılan Rioja gibi şarapların kötü kolesterol seviyesini düşürdüğünü saptanmıştır.

3- Kalp sağlığınızı korur

Kırmızı şarap tüketmek sadece kolesterol seviyenizi düzenlemekle kalmaz, aynı zamanda kalp sağlığınızı da korur. Kırmızı şaraplarda bulunan ve belirli bir antioksidan türü olan polifenoller, kan damarlarınızı esnek tutarak istenmeyen pıhtılaşmayı önler. Fakat çok fazla şarap tüketimi kalbe zarar verebilir.

4- Kan şekerini düzenler

Üzüm kabuğunda bulunan ve doğal bir bileşim olan Resveratrol, diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerini düzenleme konusunda yardımcı olur. Resveratrol aynı zamanda kolesterol ve sistolik kan basıncı seviyelerini kontrol altında tutar.

5-Kanser riskini azaltır

Düzenli ve makul miktarda kırmızı şarap tüketimi  bazal hücre, kolon, prostat karsinomu, yumurtalık ve benzeri kanser türlerinin görülme riskini azaltır. 

kadeh ve kalp çizimi.

6- Nezle konusunda yardımcı olur

Kırmızı şarabın içinde bulunan antioksidanlar, kanser, nezle ve diğer hastalıklarda önemli bir rol oynayan serbest radikallere karşı hücreleri koruduğu için kırmızı şarap nezleye karşı iyi gelebilir.

7- Hafızayı keskinleştirir

Kırmızı şarabın hafızanızı nasıl kesinleştirebileceğini merak ediyor musunuz? Yapılan bir araştırmaya göre, kırmızı şarapta bulunan resveratrol alzheimerlı insanların beyin plaklarında bulunan amiloid betanın engellenmesini sağlayan önemli bir bileşendir.

8-  Kilo almanıza engel olur

Kırmızı şarapta bulunan resveratrol aynı zamanda kilonuzu korumanızı sağlar. Resveratrol tarafından çevrilen bir kimyasal bileşen olan piceatannol vücudunuzdaki yağ hücrelerinin sayısını azaltır. Araştırmacılara göre, piceatannol gelişmemiş yağ hücrelerinin insülin reseptörlerinin büyümesini engelleyen yolları kapatır.  

9- Depresyon riskini azaltır

Orta ve ileri yaşlar arasında yapılan bir çalışmaya göre makul oranda alkol tüketimi depresyonu uzak tutar. Kırmızı şarap içen insanların içmeyenlere oranla daha az depressive oldukları saptanmıştır.

10- Sindirim sistemine olumlu etkileri vardır

Kırmızı şarabın antibakteriyel yapısı mide tahrişi ve diğer sindirim hastalıklarına karşı tedavi edici durumdadır. Aynı zamanda kırmızı şarap tüketimi, genellikle midede bulunan Helikobakter pylori bakterisinden enfekte olma şansını da düşürür.

Artık siz de evde kırmızı şarap yapmanın ne kadar kolay, ekonomik ve makul miktarda tüketildiğinde sağlık açısından son derece faydalı olabileceğini biliyorsunuz. Bundan sonrası birkaç kolay bulunabilir ve son derece ucuz malzemelere ve 1-2 hafta beklemenize kalmış. Ev yapımı kırmızı şarabınızı sağlıkla içmek için önünüzde hiçbir engel yok.