friends

Olası Friends Özel Bölümü Hakkında Bildiklerimiz

Sevilen sitcom dizisi Friends’in özel bir bölüm ile tekrar ekranlara geleceği konuşuluyor. Sizin için derlediğimiz bu yazımızda Friends özel bölümü hakkında bilinenlere ve oyuncuların düşüncelerine yer verdik.

Bir zamanlar ülkemizde de Türkçe dublajlı olarak “Sıkı Dostlar” adı altında yayınlanan Friends, 10 sezon ve 236 bölümlük geçmişiyle televizyon tarihinin en iyi sitcomları arasında yer alıyor. Sık sık How I Met Your Mother ve Coupling gibi efsane yapımlarla karşılaştırılsa da Friends’in sitscomların atası olduğunu söylersek yalan olmaz. Uzun süredir konuşulan ama bir türlü hayata geçmeyen yeni bir Friends bölümü hakkında  heyecanlandıran haber ise Amerikalı bir web sitesi olan Hollywood Reporters’dan geldi.

Hollywood Reporters adlı web sitesinin haberine göre dizinin yaratıcıları ve 6 ana oyuncusu ile birlikte özel bir bölümün çekilebileceği kulislerde konuşuluyor. Friends’in gösterim haklarının 2020 yılında Hbo Max’e geçecek olması özel bir bölümün izleyicilerle buluşabileceği ihtimalini güçlendirmeye başladı. Fakat bu bölümün senaryosuz olarak çekilmesi planlanıyor.

HBO Max ve WBTV yapımcıları Friends özel bölümü hakkında yorum yapmaktan kaçındı

Netflix’in Friends’i bünyesine katmasından sonra dizi yeni bir izleyici kitlesi daha yakaladı. Her ne kadar Netflix Türkiye’de diziyi göremesek de, Netflix A.B.D. üzerinden yayınlanan dizi, yıl sonunda Netflix ile anlaşmasının bitmesi ile birlikte WarnerMedia destekli HBO Max online yayın servisinin belirlediği bir tarihte tekrar izleyicilerle buluşacak.

Bazı kaynaklara göre WarnerMedia Friends’in  yayın hakları için yıllık 85 milyon dolardan 5 yıl için toplam 425 milyon dolar ödedi. Netflix ise 2019 yılına kadar Friends’i yayınlayabilmek için 100 milyon dolar ödemişti. WarnerMedia ve şirketin başkanı Bob Greenblat, Friends kadrosunu yeniden bir araya getirebilmek için elinden geleni yapıyor. 2020 Mayıs ayında HBO Max platformunun açılışını yapacak olan şirket, Friends’in de özel bölümünü kullanarak sağlam bir reklam kampanyası yürütmek istiyor.

Gerek dizinin yaratıcıları, gerekse dizinin oyuncuları dizinin son sezonu yayınlandığı günden beri bu konuda genelde olumsuz görüş belirtiler. 2016 yılında ise NBC kanalı, efsane yönetmen James Burrows’u onurlandırmak için mini bir Friends buluşması ayarlamıştı ve 6 ana oyuncudan 5’ini bir arada görme şansını bulmuştuk. Her ne kadar bir “Reunion” olsa da bu etkinliğin izleyicileri tatmin etmediğini söyleyebiliriz. 

Oyuncuların Friends özel bölümü hakkındaki geçmişteki düşünceleri nelerdi?

Jennifer Aniston (Rachel)

27 ekimde Jennifer Aniston kesin bir dille Friends’in bir araya gelme ihtimali olmadığını söylemişti. Fakat Ellen DeGeneres adlı show programında Aniston “ Bir şeyler olmasını istiyoruz, fakat o bir şeylerin ne olacağını bilmiyoruz. Sadece deniyoruz aslında. Bir şeyler üstünde çalışıyoruz” diyerek Friends özel bölümü için açık kapı bıraktı.

Matt Leblanc (Joey)

Daha önce yaptığı bir açıklamaya göre Matt LeBlanc Friends kadrosunun tekrardan bir araya gelmesine pek de olumlu bakmıyor. Femail Magazine dergisine verdiği bir röportajda “ Yapmak istemiyorum, gayet basit” şeklinde cevap veren Leblanc geçmişsin geçmişte kalması gerektiğini düşünüyor.

Courteney Cox (Monica)

Courteney Cox da benzer şekilde yeniden Friends oyuncularının bir araya gelmesi konusunda pek umutlu gözükmüyor. Bir röportajda “Tekrar yapmanın bir yolu var mı? Bilmiyorum.” diyen oyuncu. daha sonra “ Onlarla birlikte tekrar bir arada olmak ve oyunculuk yapmak için her şeyi yapardım fakat olacağını sanmıyorum” şeklinde konuşarak olumsuz yanıt veriyor.

 Matthew Perry (Chandler)

Belki de bu konuda en olumsuz görüşe sahip olan oyuncu Matthew Perry. 2 yıl önce devam ettiği terapiden kovulan Perry, Friends’in tekrar yayınlanabileceği fikri hakkında “Uyuduğum zaman Friends’i tekrar çektiğimiz fakat kimsenin umursmadığını kabuslarımda görüyorum” şeklinde konuşmuştu.

Lisa Kudrow (Phoebe)

Lisa Kudrow ise 2017 yılında verdiği bir röportajda “ Ben yapardım. Yapmayacak o bir kişi ben olmazdım” şeklinde bu konudaki düşüncelerini dile getirmiş. 

David Schwimmer (Ross)

Friends kadrosunun tekrardan bir araya gelmesi konusunda kararsız olan ve esprili bir dille olumsuz görüş bildiren oyunculardan birisi de David Schwimmer. Oyuncu “ Hepimizi koltuk değnekleri ve yürüteçlerle görmek ister miydim? Bilmiyorum.” şeklinde bu konudaki düşüncesini ifade etmişti.

Friends özel bölümü ne zaman yayınlanacak?

Friends’in yapımcısı Warner Bros şu aralar dizinin 25.yıl kutlamalarını farklı etkinliklerle kutlamakla meşgul. Bu anmaların ve kutlamaların bir parçası olarak şirket dünya üzerinde farklı yerlerde Friends dizisinden aşina olduğumuz turuncu koltukları yerleştirerek, Central Perk atmosferinde dizinin özel bölümlerini yayınlıyor. En son olarak Dubai’de Burj Khalifa binası Friends temasına bürünmüştü.

Gerçekleşmesi durumunda, özel bir Friends bölümünün çekeceği ilgi, HBO Max platformunun da iyi bir başlangıç yapmasına sebep olacağı düşünülüyor. Friends özel bölümünün ne zaman yayınlanacağı bilinmese de 2020 Mayıs ayından önce gerçekleşmesi pek mümkün gözükmüyor. Hatta bu projenin kesinlik kazandığı konusunda bile somut delillere sahip değiliz. Fakat gerçeklemesi durumunda HBO Max tarafından yayınlanması öngörülüyor.

Ross ve Rachel ara mı vermişti?

Belki de televizyon tarihinde hiçbir olay dizi izleyicilerini bu kadar bölmemiştir. 3.sezonun 15. bölümünde yaşanan olay sadece dizideki karakterleri değil aynı zamanda diziyi izleyen milyonları ikiye böldü. Bu konudaki tartışma ise günümüzde bile devam ediyor. Sizce Ross ve Rachel’ın yaşadığı “we were on a break” yani ara vermiştik tartışmasında sizce kim haklı? Ara mı vermişlerdi yoksa ayrılmışlar mıydı? Link